Grudzień
11

Listopadowe zestawienie prasy kobiecej i męskiej

11.12.2017 15:38
fot. gabczi/shutterstock.com

Listopadowe zestawienie portalu Fotoprawo.pl objęło dwie kategorie prasy: kobiecą i męską. W obu z nich przeanalizowano trzy tytuły wybrane pod względem największej liczby sprzedaży. W związku z powyższym ekspertyzie w kategorii prasy kobiecej poddano: Twój Styl, Avanti oraz Wysokie Obcasy Extra*, natomiast w kategorii prasy męskiej: Men’s Health, Playboy oraz Logo**. Najwyższy wskaźnik poprawnie podpisanych fotografii […]

Listopadowe zestawienie portalu Fotoprawo.pl objęło dwie kategorie prasy: kobiecą i męską. W obu z nich przeanalizowano trzy tytuły wybrane pod względem największej liczby sprzedaży. W związku z powyższym ekspertyzie w kategorii prasy kobiecej poddano: Twój Styl, Avanti oraz Wysokie Obcasy Extra*, natomiast w kategorii prasy męskiej: Men’s Health, Playboy oraz Logo**.

Najwyższy wskaźnik poprawnie podpisanych fotografii wśród prasy kobiecej uzyskał miesięcznik Wysokie Obcasy Extra – 16% . Na drugim miejscu uplasował się magazyn Twój Styl – 5%, natomiast ostatnie miejsce należy do Avanti z wynikiem zaledwie 1% poprawnie podpisanych zdjęć.

W rankingu poprawnie podpisanych fotografii wśród prasy męskiej najgorszy wynik, uzyskały ex aequo czołowe pod względem sprzedaży czasopisma – Playboy oraz Men’s Health – tylko 1%.. Lepszy, choć nieznacznie, wynik uzyskał magazyn Logo – 4% poprawnie podpisanych zdjęć.

Powyższa analiza wykazała, że najczęściej popełnianym błędem w podpisie zdjęć jest brak precyzji, co oznacza np. umieszczanie z boku strony lub na końcu materiału jednego podpisu mającego się odnosić do większej liczby zdjęć. Podpis mógłby zostać uznany za prawidłowy gdyby zawierał informację o liczbie zdjęć, których dotyczy, natomiast w przypadku gdy mamy do czynienia z jednym opisem vs. kilkanaście lub kilkadziesiąt zdjęć w artykule nie sposób określić, które z nich jest autorstwa podpisanego autora. Dodatkowo w części modowej czasopism zauważalne jest częściowo poprawne opisywanie fotografii, co należy rozumieć, jako opisywanie zdjęć ogólnymi określeniami, typu „materiały prasowe”, „producenci” bądź też nie widać jakiegokolwiek oznaczenia, co z kolei kwalifikuje zdjęcie do kategorii „brak podpisu”.

 

* http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/sprzedaz-miesieczniki-luksusowe-i-kwartal-2017-twoj-styl-najchetniej-kupowany

** http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/segment-pism-meskich-stopnial-o-20-proc-ckm-najbardziej-w-dol

Dodaj komentarz