Maj
05

Poszukiwany, poszukiwana. Kto jest autorem opublikowanego zdjęcia?

05.05.2016 15:01
 

Opracowany przez twórców portalu fotoprawo.pl Raport pt. „Poszukiwana, poszukiwany. Kto jest autorem opublikowanego zdjęcia?” to pierwszy materiał w tak kompleksowy sposób podejmujący tematykę prawidłowego podpisywania zdjęć publikowanych w polskich mediach.

Jak wskazuje dokument, standardy panujące w naszym kraju w znacznym stopniu odbiegają od tych ogólnoświatowych – co w dużym stopniu wiąże się z niskim poziomem świadomości problemu, jakim jest nieprzestrzeganie praw autorskich .

W Raporcie uwzględniono zarówno wyniki badań dot. stanu ogólnej wiedzy, dotyczącej umiejętności podpisywania zdjęć wśród fotografów, a także przedstawiono postawy i praktyki panujące wśród różnych grup związanych z obrotem komercyjnym fotografii.

Pełna treść raportu dostępna jest TUTAJ.

 

W odpowiedzi na wyniki raportu, stworzono instrukcję, w której wyjaśniono prawidłowy sposób podpisywania fotografii. Powstała ona w celu edukowania środowiska fotograficznego i mediów nt. zasad przestrzegania prawa autorskiego i praw pokrewnych.

1 komentarz
  1. Paweł says: 20 maja 2016 11:58

    Kawał dobrej roboty, nam w agencji również zdarzały się przypadku podkradania zdjęć, więc szerzenie wiedzy na temat praw dotyczących fotografii bardzo przysłuży się branży.

Dodaj komentarz