Luty
20

Kogo i co można zgodnie z prawem fotografować?

20.02.2012 22:00

Podsumowując cykl artykułów poświęconych ochronie wizerunku, przypomnijmy jeszcze krótko ogólne zasady, kogo i co można zgodnie z prawem fotografować:

Dozwolone rozprzestrzenianie zdjęć:

1. krajobrazów i miejsc publicznych
2. obiektów ustawionych na stałe w miejscach publicznych, w przestrzeni otwartej
3. niektórych obiektów oznaczonych tablicą: „Zakaz fotografowania” jest zakazane, jednak ogólna zasada jest taka, że zakaz taki ma jedynie znaczenie odstraszające
4. osób powszechnie znanych wykonujących swoje funkcje publiczne
5. osób stanowiących szczegół całości, np. imprezy, krajobrazu

Niedozwolone rozprzestrzenianie zdjęć:

1. wykonanych poza otwartą przestrzenią publiczną, jeżeli głównym elementem fotografii jest utwór w rozumieniu prawa autorskiego (np. obraz, rzeźba)
2. osób bez ich wyraźnej zgody lub uiszczenia umówionej wcześniej zapłaty za pozowanie.

27 komentarze
 1. Skibek says: 5 kwietnia 2012 10:27

  A co z dziedziną fotografii zwaną „street photo”? Wprzypadku 99,8% takich zdjęć są tam przypadkowi ludzie i to oni stanowią „gwóźdź” zdjęcia. Jak to się ma do ochrony wizerunku i zgody na publikację zdjęć?

  • Obukohwo says: 16 czerwca 2012 03:43

   Kreciu nie stresuj się tak bo to nidorezwo Ujmij sobie czerwonego na monitorze i będzie wszystko OK.Może być sepia a właściwie to jest sepia czarno biała nowy kierunek w fotografii be.jot, wielkość liter była celowo tak dobrana dlatego, że knocika czarno białe jest bardziej czarno białe niż moje czarno białę, ktf3re jak się okazało nie jest wcale czarno białe

 2. wer says: 19 kwietnia 2012 23:02

  Prawo prasowe dokładnie to opisuje, musisz mieć zgodę na publikację. W zasadzie powinieneś mieć ze sobą gotowy formularz, który podpisze Ci sfotografowana osoba.
  Można przyjąć, że osoba, która w czasie manifestacji pozuje do zdjęć np z transparentem wyraża zgodę na publikację. Część imprez (np. pikniki naukowe) mają w regulaminie zapisy, że uczestnik imprezy wyraża zgodę na publikację wizerunku.
  Warto dodać, że w pkt. 4 dotyczącym osób publicznych, nie chodzi tylko o polityków, ale też o muzyków w czasie koncertu, aktorów w czasie przedstawień. Ale już ten sam aktor prywatnie w restauracji jest chroniony.

  • Wowoi says: 16 czerwca 2012 13:33

   Po dokładnej autopsji widzę,że w sumie nikt z nas nie ma racji,ponieważ fotka jest narnmjoalniej w świecie normalnie kolorowa.Widać trochę niebieskiej barwy(po prawej str,po lewej zaś-trochę jest sepiowato,przedni plan-pole-jest czarno-białe).Co do liter-upieram się przy swoim.

 3. Piotr says: 6 lipca 2012 22:00

  Zastanawiam się jak wygląda praca fotoreportera wojennego. Zapewna spota część zdjęć przedstawia osoby będące głównym tematem zdjęcia. NIe sądze by robiąc zdjęcia w takich warunkach podchodził do każdej osoby z gotową umową do podpisu. Czy takie zdjecia są publikowane bez zgody osob fotografowanych? czy może istnieje jakieś prawo zezwalające na to?

 4. karolina says: 18 stycznia 2014 16:14

  intryguje i zastanawia mnie jedna rzecz, co w przypadku, gdy autor zdjec umieszcza na portalu spolecznosiowym zdjecia z moim wizerunkiem, wykonane na zajeciach z portetu? Czy autor ma takowe prawo i czy ja moge zadac o wycofanie ich z portalu? Zaznaczam, ze nie bylo uiszczane zadne wynagrodzenie, ani nie bylo wyrazenia zgody z mojej strony. Dziekuje za pomoc

  • admin says: 23 stycznia 2014 11:08

   Takie kwestie często są regulowane przez umowy, na podstawie których występowała Pani w charakterze modelki bądź przez regulamin uczelni. Polecamy też kontakt z osobą, które te zdjęcia opublikowała, nie musi być to przypadek złej intencji i celowego łamania prawa.

 5. Mirosław jabłoński Zakopane says: 18 lutego 2014 09:27

  Witam jeżeli chciałbym kogoś sfotografować tak z nienacka a następnie umieścic ich na portalu bez ich zgody czy miałbym jakieś nieprzyjemności ????????????

  • admin says: 14 marca 2014 17:19

   Rozpowszechnianie zdjęć osób bez ich zgody jest naruszeniem ich wizerunku i jest niedozwolone.

 6. Michał says: 25 czerwca 2014 14:03

  Witam. Jak się ma sprawa jeśli chodzi o zdjęcia pruduktu? Mam w portfolio i udostępniam je na swojej stronie kilka zdjęć produktów, między innymi takie, które zrobiłem w fabryce mebli (sam mebel na białej rampie). Zdjęcia nie są opatrzone żadnym logo ani znakiem towarowym fabryki. W żaden sposób nie wskazują gdzie zostały zrobione, ani co to za mebel. Po prostu ciałem pokazać co potrafię. Pytanie brzmi czy oprócz moich oczywistych praw autorskich, producent mebla ma jakieś prawa do publikacji jego produktu na moich zdjęciach? Jeśli tak to jakie?
  Dziękuję za odpowiedź

  • admin says: 28 lipca 2014 11:57

   Producent ma prawdopodobnie prawo do wzoru przemysłowego i publikacja tych zdjęć nawet w portfolio powinna być poprzedzona jego zgodą. Trzeba pamiętać, że na zdjęciu widać, jaki to mebel i ktoś może go „skopiować”, czym może ugodzić w interesy tej fabryki.

 7. helenan says: 27 czerwca 2014 08:56

  czy można fotografować ratowników medycznych w czasie akcji udzielanania pomocy? strażników miejskich na służbie? policjantów i strażaków?lekarza w gabinecie lekarskim? albo personel szpitala? z góry dziekuje za odpowiedź

  • admin says: 28 lipca 2014 11:56

   Ograniczenia nie dotyczą fotografowania, ale rozpowszechniania zdjęć. W przypadku ratowników, strażników miejskich, strażaków i policjantów będących na służbie zdjęcia mogą być wykonywane, o ile nie naruszają one interesów innych osób – zawsze lepiej jednak uzyskać oficjalną zgodę. W przypadku lekarzy i szpitali – tutaj najczęściej są ograniczenia dotyczące fotografowania ze względu na tajemnicę lekarską i prawa pacjenta.

 8. Majka says: 1 sierpnia 2014 12:40

  …a czy mozna fotografowac wnetrze samolotu i stewardessy eurolotu W TLE … pytam bo kiedys mialam taka sytuacje, ze jedna taka gwiazda zakazala mi robienia zdjec, jednoczesnie pozwalajac na robienie TYLKO przez szybe… latam duzo ale pierwszy raz spotkalam sie z taka sytuacja… nie wspominajac juz o foto kokpitu… gdzie uslyszalam ze po 11 wrzesnia takie rzeczy sa kategorycznie zabronione 😀

 9. Małgorzata says: 6 sierpnia 2014 22:17

  Czy ktoś może wrzucić moje zdjęcie na fb zrobione gdzieś prywatnie mojej osobie?

  • admin says: 21 sierpnia 2014 13:16

   Pani Małgorzato,
   Jest to wykorzystanie publiczne czyjegoś wizerunku. Publikowanie prywatnych zdjęć osób trzecich wymaga ich zgody bez względu na to, gdzie jest zamieszczane. Jeżeli odbiór ma charakter publiczny, to ktoś zamieszczający Pani zdjęcie na portalu społecznościom takim jak Facebook, powinien wcześniej uzyskać na to Pani zgodę. Więcej na ten temat piszemy tutaj.
   Niniejsza odpowiedź nie stanowi porady prawnej. Każdy przypadek jest indywidualny i w kwestii konkretnego naruszenia przepisów prawa sugerujemy, aby skonsultować się z prawnikiem.

 10. Małgorzata says: 6 sierpnia 2014 22:20

  Albo inna sytuacja. Kolejka stoi i czeka. A pod zdjęciem epitety, wyzwiska lub złośliwe komentarze. Czy jest to zgodne z prawem?

  • admin says: 21 sierpnia 2014 13:16

   Niestety polskie prawo nie reguluje tego typu zachowań. Jest to na pewno nieodpowiednie zachowanie, z którym nie należy się godzić. Jednak od strony prawnej nie możemy na to zaradzić. Niniejsza odpowiedź nie stanowi porady prawnej. Każdy przypadek jest indywidualny i w kwestii konkretnego naruszenia przepisów prawa sugerujemy, aby skonsultować się z prawnikiem.

 11. Arkadiusz says: 16 czerwca 2015 16:21

  Czy mogę używać komercyjnie zdjęć obiektów ogólnie dostępnych tj. pomników, palacu kultury, rynku starego miasta w wawie itd. I czy potrzebna jest jakaś zgoda na wykorzystanie tych zdjęć na pocztówkach ?

  • admin says: 8 lipca 2015 14:46

   Kwestia poruszona w pytaniu dotyka problematyki przestrzeni publicznej oraz obiektów

   pozostających w rękach prywatnych. Otóż, budynek – w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego

   1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – jest realizacją projektu

   architektonicznego, a więc utworu własności intelektualnej. Może on znajdować się w

   różnych miejscach: prywatnych, publicznych lub o specjalnym statusie np.: ze względów

   bezpieczeństwa czy ochrony przyrody. W omawianym przypadku mowa o miejscach

   publicznych i ogólnodostępnych. Co do zasady fotograf, który przebywa w ogólnodostępnym

   miejscu publicznym, może w takim miejscu fotografować znajdujące się tam obiekty, o ile

   jego działanie nie powoduje utrudnień lub zagrożeń dla korzystania z takiego miejsca przez

   innych, samego miejsca lub znajdujących się w nim budynków. Inaczej jest w przypadku

   miejsc prywatnych, do których dostęp może zostać zabroniony lub ograniczone przez

   właściciela. Zgodnie z art. 33 pkt 1 Ustawy dozwolone jest rozpowszechnianie, a więc

   odtwarzanie dowolną techniką i udostępnianie publiczne, utworów wystawionych na stałe na

   ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach. Oznacza to, że np.: kamienica

   na rynku miasta może być utrwalona na zdjęciu i rozpowszechniona w celach komercyjnych

   np.: na kartkach pocztowych z widokiem na miasto.

   Niemniej sporo wokół tego ostatnio się dzieje w związku z propozycją Europejskiej Komisji

   Prawnej.

   Więcej na temat fotografii budynków i przestrzeni publicznej oraz prywatnej:

   http://fotoprawo.pl/index.php/2012/01/gdzie-jest-przestrzen-publiczna/

   Niniejsza odpowiedź nie stanowi porady prawnej. Każdy przypadek jest indywidualny i w

   kwestii konkretnego naruszenia przepisów prawa sugerujemy, aby skonsultować się z

   prawnikiem.

 12. Piotr says: 11 sierpnia 2015 00:46

  Czy fotografując produkty do zdjęć katalogowych w godzinach pracy u swojego pracodawcy, jego sprzętem, mam prawo do tych zdjęć jako autor?

  • admin says: 10 września 2015 16:56

   Zgodnie z obowiązującym prawem, autorem fotografii, jest jej twórca, czyli osoba, która wykonuje

   zdjęcia. Autorowi fotografii, która stanowi utwór w rozumieniu prawa autorskiego przysługuje szereg

   praw osobistych i majątkowych. Pierwsze mają charakter prywatny i niezbywalny co oznacza, że nie

   można ich przenieść na inną osobę. Prawa majątkowe z kolei syntetycznie ujmuje art. 17 Ustawy o

   prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 r. Podstawowym sposobem gospodarczego

   wykorzystania utworów są umowy o przeniesienie praw autorskich i umowy licencyjne.

   Zgodnie z tym, jest Pan jak najbardziej autorem tych zdjęć. Chyba, że zawarł Pan z pracodawcą jakąś

   umowę, która stanowi inaczej i w której wyzbywa się Pan praw majątkowych do wykonanych zdjęć w

   godzinach pracy i na sprzęcie pracodawcy.

   Więcej na temat rodzajów umów i praw autora do zdjęć, znajduje się pod adresem:

   http://fotoprawo.pl/index.php/2014/12/prawo-autorskie-zapisy-umowach/ oraz

   http://fotoprawo.pl/index.php/2013/08/fotograf-jako-pracownik-czyli-prawo-pracy-a-kwestia-praw-

   autorskich/

   Niniejsza odpowiedź nie stanowi porady prawnej. Każdy przypadek jest indywidualny i w kwestii konkretnego naruszenia przepisów prawa sugerujemy, aby skonsultować się z prawnikiem.

   • Sebastian Jakubiec says: 19 października 2015 22:27

    W kwestii praw majątkowych do dzieł wykonanych w ramach etatu jest to nieco inaczej niż przedstawiasz. Prawa majątkowe należą od razu do pracodawcy, osobiste do wykonawcy dzieła. Wynika to z innej kwestii – a mianowicie charakteru stosunku pracy, w ramach którego jeśli nie ustalono inaczej – dzieła są tworzone w majątkowym interesie pracodawcy (art. 12 PA).

 13. Alicja says: 24 lutego 2016 14:12

  Dzień dobry. Jestem pracownikiem urzędu miasta. Często wykonuję zdjęcia do informacji prasowych (również piszę te informacje). Nie stanowią one krótkich informacji prasowych w rozumieniu prawa. W jednej z gazet lokalnych pojawiają się przedruki (lekko zmienione w stylistyce) naszych artykułów z www miasta oraz zdjęcia mojego autorstwa. Czy dziennikarz powinien podpisać te zdjęcia? Jeśli tak, to moim nazwiskiem czy nazwą urzędu jako źródła? Czy tekst powinien być podpisany: oprac. na podst. inf. z www UM?

  • admin says: 24 marca 2016 10:03

   Po pierwsze, czy umowa o pracę w urzędzie zawiera klauzule związane z wykonywaniem i odbiorem dzieł? Jeśli nie, to pytanie, na jakiej podstawie są publikowane? Pani darowizny? Tu powinna się zacząć kwestia podatkowa, bo darowizna darowizną, ale podatek od niej powinien zostać odprowadzony…
   Po drugie, czy zgadzała się Pani na modyfikację zdjęcia („inna stylistyka” dotyczy zdjęć?), ponieważ jeśli nie, to jest to ingerencja w integralność utworu, co jest naruszeniem Pani praw osobistych.
   Po trzecie zdjęcie zawsze powinno być podpisane imieniem i nazwiskiem autora, bez względu na źródło pochodzenia. Podpis pod zdjęciem w tym wypadku powinien wyglądać przykładowo: „fot. Anna Kowalska/UM” albo „fot. Anna Kowalska dla UM”

   Niniejsza odpowiedź nie stanowi porady prawnej. Każdy przypadek jest indywidualny i w kwestii konkretnych przepisów prawa sugerujemy, aby skonsultować się z prawnikiem.

Dodaj komentarz