Marzec
30

Prowadzisz bloga? Zadbaj o swoje prawa autorskie

30.03.2017 11:58
fot. Elena Kharichkina / shutterstock.com

Blogosfera w Polsce rozwija się w błyskawicznym tempie – według badań CBOS’u z 2015 r. blogi czyta jedna piąta dorosłych Polaków, czyli co trzeci internauta (34%). Zamieszczane artykuły cieszą się coraz większą wiarygodnością i zainteresowaniem, dlatego często są cytowane i udostępniane przez czytelników. Czy zawsze jednak z poszanowaniem praw autorskich? O blogerach i blogach mówi […]

Blogosfera w Polsce rozwija się w błyskawicznym tempie – według badań CBOS’u z 2015 r. blogi czyta jedna piąta dorosłych Polaków, czyli co trzeci internauta (34%). Zamieszczane artykuły cieszą się coraz większą wiarygodnością i zainteresowaniem, dlatego często są cytowane i udostępniane przez czytelników. Czy zawsze jednak z poszanowaniem praw autorskich?

O blogerach i blogach mówi się coraz więcej. Największą popularnością cieszą się te z kategorii lifestyle, fotografii, kulinariów, beauty oraz tzw. blogi osobiste. Zamieszczane na nich treści – szczególnie zdjęcia – często rozpowszechniane są bez informacji na temat ich autora. Na co powinno zwrócić się uwagę przed upublicznieniem postu zawierającego fotografię? Poniżej kilka wskazówek:

1. Zaprzyjaźnij się z prawem autorskim

Jeżeli jesteś autorem zdjęć powinieneś wiedzieć, że fotografia chroniona jest przez prawo. A to oznacza, że przysługują Ci prawa autorskie: osobiste – do oznaczenia zdjęcia swoim nazwiskiem lub pseudonimem oraz majątkowe – do korzystania z dzieła, rozporządzania nim, a także otrzymywania wynagrodzenia za korzystanie z niego. W kontekście fotografii oznacza to bezwzględny obowiązek umieszczenia notki autorskiej pod każdym zdjęciem.

2. Zapoznaj się z instrukcją podpisywania zdjęć

Nie wiesz, jak powinna wyglądać wspomniana notka autorska? Zapoznaj się z instrukcją podpisywania zdjęć! Pozwala ona w prosty i szybki sposób zorientować się, jak należy oznaczyć fotografię w jeden z trzech prawidłowych wariantów:

• Autor: Imię Nazwisko / Źródło
• Fot. Imię Nazwisko / Źródło
• Autor: Imię Nazwisko dla Źródło

3. Podpisuj zdjęcia!

Już wiesz, że chroni Cię prawo autorskie. Sprawdź, czy wszystkie dodane przez Ciebie zdjęcia są prawidłowo oznaczone. W razie potrzeby – popraw je według instrukcji. Możesz również nanieść podpis na zdjęcie w formie znaku graficznego i/lub umieścić go w nazwie pliku przed umieszczeniem go w sieci. Osoba, którą zainteresuje Twoja fotografia będzie wiedziała, kto jest autorem opublikowanego zdjęcia i komu przysługują prawa majątkowe do niego.

Autorzy blogów rozpowszechniający treści w internecie szczególnie powinni przykładać wagę do podpisu pod każdym opublikowanym zdjęciem. Założyciel Fotoblysk.com – Michał Kula, dodatkowo edukuje swoich czytelników, dlaczego należy podpisywać fotografie oraz jak poprawnie to zrobić. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem: http://fotoblysk.com/jak-podpisywac-zdjecia/

Dodaj komentarz