Marzec
27

Jak wygląda proces akredytacyjny w Polsce? Sprawdziliśmy to podczas Panelu Roboczego projektu Fotoprawo

27.03.2017 11:16
fot. Olga Chełchowska

10 marca 2017 r. w Warszawie odbył się organizowany przez portal Fotoprawo.pl Panel Roboczy, podczas którego debatowano na temat procesu akredytacyjnego w Polsce. W spotkaniu wzięli udział zawodowi fotografowie, przedstawiciele związków sportowych, agencji fotograficznych, stowarzyszenia fotografów oraz dziennikarze. Gospodarzem oraz prowadzącym był Wiktor Sobolewski – główny koordynator projektu Fotoprawo.pl. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia dwóch […]

10 marca 2017 r. w Warszawie odbył się organizowany przez portal Fotoprawo.pl Panel Roboczy, podczas którego debatowano na temat procesu akredytacyjnego w Polsce. W spotkaniu wzięli udział zawodowi fotografowie, przedstawiciele związków sportowych, agencji fotograficznych, stowarzyszenia fotografów oraz dziennikarze. Gospodarzem oraz prowadzącym był Wiktor Sobolewski – główny koordynator projektu Fotoprawo.pl.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia dwóch prelegentów: Ludmiły Mitręgi (Prezes Stowarzyszenia Fotoreporterów), która opowiadała o problemach fotoreporterów związanych z akredytacją oraz Jakuba Kwiatkowskiego (Rzecznik prasowego PZPN), który w swojej prelekcji opowiedział o procesie uwierzytelnienia w Polskim Związku Piłki Nożnej.

Jednym z pierwszych, bardzo szybko wysuniętych podczas dyskusji wniosków, było stwierdzenie, że należy zaktualizować cały system przyznawania akredytacji w Polsce. Obecnie obowiązujący nie jest unitarny, nie mówi jasno o zasadach ani nie bierze pod uwagę tak szybko zmieniających się realiów związanych z rozwojem technologii oraz blogosfery. Ujednolicenie go wpływanie pozytywnie na usprawnienie całego procesu oraz ułatwi pracę zarówno organizatorom, jak i fotoreporterom.

Uczestnicy Panelu – po przedyskutowaniu obowiązującego systemu akredytacyjnego – także zgodzili się co do tego, że w Polsce brakuje regulaminów akredytacyjnych. Na imprezach światowych to standard, jednak w Polsce jest on bardzo często pomijany.

Dyskusja dotknęła również problemu numeru PESEL na identyfikatorach. Fotoreporterzy nie popierają drukowania go na zewnętrznej stronie dokumentu. Rozwiązaniem, które zaproponowali, dotyczyło zamieszczania jedynie danych osobowych: imienia oraz nazwiska. W razie potrzeby tożsamość danego fotoreportera można potwierdzić okazując dowód osobisty.

Podczas spotkania poruszonych zostało wiele wątków związanych z akredytacją oraz definicją zawodowego fotografa. Kilka godzin spędzonych na dyskusji okazało się niewystarczające, aby wypracować dobre praktyki. Już w kwietniu na portalu Fotoprawo.pl pojawi się dedykowana podstrona, na której publikowane będą informację na temat akredytacji. Zapraszamy do śledzenia aktualności z przebiegu dalszych prac.

Dodaj komentarz